Zor durumdaki 10 AVM’ye süre verildi

Forum İstanbul, Marmara Forum, Forum Çamlık, Forum Aydın, Forum Erzurum, Forum Kapadokya, Forum Ankara, Gordion ve Forum Magnesia alışveriş merkezlerinin (AVM) sahibi olan ve aynı isimle anılan şirketlere, finansal sorunları aşmaları için üç ay süre verildi.

Söz konusu AVM’ler Multi Corporation’ın portföyünde bulunuyor. Multi Corporation, internet sitesinde yer alan bilgiye göre tüm Avrupa’da yaklaşık 80 perakende satış varlığını yönetiyor.

Konuya ilişkin yapılan açıklamada, bu AVM’lerin sahibi olan ve aynı isimle anılan şirketlerin son dönemde özel finansal kurum ve kuruluşlarla yaşanan süreçlere istinaden iş sürekliliğini sağlamak adına yeni bir süreç başlattığı belirtilerek, “Ülke ekonomisi, kalkınma, istihdam ve sürdürülebilirlik kriterleri açısından Türkiye için büyük öneme sahip olan AVM’lerin değer kayıplarını önlemek ve istihdamın sürekliliğini sağlamak adına bu şirketler için 26 Aralık 2023 tarihi itibarıyla geçici mühlet kararı verildi” denildi.

“Bu kararı hem AVM’lerimizi hem de tüm paydaşlarımızı korumak adına aldık.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şirketlerimizin ve 1500 mağaza ile yıllık 76 milyon ziyaretçi ağırlayan AVM’lerimizin gerek iş gerek finansal süreçlerinde hiçbir aksama yaşanmaması yönünde ve hukukun bize tanıdığı hak çerçevesinde geçici mühlet kapsamında faaliyetlerimizi daha sağlıklı bir şekilde yürüteceğiz. Buradaki temel amacımız iş sürekliliğini sağlamak. Bu süreçte tedarikçilerimizle, müşterilerimizle ve diğer paydaşlarımızla olan ilişkilerimizi kesintisiz sürdürmeye, iş gücümüzü korumaya ve daha sağlam bir finansal temel oluşturmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.”

DÖVİZ BORCU ZORA SOKTU

Sektör temsilcileri uzun süredir çok sayıda AVM’nin finansal zorluk içinde olduğuna dikkat çekerek; sektörün döviz bazlı kredilerinin acilen uygun bir kur üzerinden TL’ye çevrilmesi gerektiğini, aksi takdirde birçok AVM’nin bankalara geçme riski taşıdığına işaret ediyordu.

Borçları döviz cinsinden olan AVM’lerin daha önce döviz bazlı yapabildikleri kiralamalarının 2018’de çıkarılan kararname ile TL bazlı yapılması zorunluluğunun ardından AVM yatırımcılarının gelir ve giderleri arasında uyumsuzluk yaşanmaya başlamıştı. Döviz kurundaki sert yükselişle birlikte AVM’lerin borçlarını ödeme zorluğu daha da artmıştı.

TL’nin sadece bu yıl başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı %36’yı aşmış durumda.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) geçen yıl yaptığı değerlendirmede, Türkiye’deki AVM’lerin toplam borcunun 12 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu; kredi yükümlülüklerinin %88’inin ise yabancı para cinsinden olduğunu belirtmişti.AYD verilerine göre, Türkiye’deki 450’ye yakın AVM’nin 50 milyar dolar yatırım hacmi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx