Zaferin Rengi’ne akın

Fenerbahçe’nin en önemli futbol başarılarından biri olan ve milli zafer etkisi yaratan General Harington Kupası’nın hikâyesinin anlatıldığı “Zaferin Rengi” filmi 1907 Fenerbahçe Derneği organizasyonuyla bir kez daha izlendi. Paribu Cineverse Kanyon Sinemaları’nda düzenlenen film gösteriminde toplam 6 salonda 1160 misafir katılım sağladı.

Filmde, Galatasaray’ın kurucusu Ali Sami Yen’e de selam çakılırken, Fenerbahçe’nin milli mücadeleye katkılarına değinildi.

1915-1934 yılları arasında kulüp başkanlığı yapan Mehmet Sabri Toprak’ın Fenerbahçe’ye katkılarının yanı sıra, “Bizler için Fenerbahçelilik bize tarihten mirastır, gurur meselesidir. Fenerbahçe olarak sadece zaferlerimizle değil, hürriyete bağlılığımız ve ilkelerimizle gönüllere girdik. Unutmayın, Fenerbahçe onu kuran bizlerin değil, artık milletin Fenerbahçe’sidir.” sözleri de vurgulanıyor.

Mustafa Kemal Atatürk ile yakın arkadaş Mehmet Sabri Toprak, Atatürk’ün 3 Mayıs 1918 tarihinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Kuşdili Çayırı’nın yanındaki Kuşdili Lokali’ni ziyaret etmesine de vesile olmuştu.

Sabri Toprak, işgal kuvvetleri tarafından tutuklanarak Malta’ya sürgüne gönderilmişti.

8 Mayıs 1919 günü İstanbul Bekirağa Bölüğü ceza evinden alınıp 2 Haziran 1919 günü Malta’ya bırakılan 41 kişi ile birlikte Malta’da 14 ay boyunca esir tutulmuştu.

ZAFERİN RENGİ KONUSU

Zaferin Rengi, 1919 yılında İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerine karşı örgütlenen insanların Anadolu’da başlattıkları direnişi, Cumhuriyet tarihinin en önemli spor başarılarından olan General Harington Kupası efsanesinin etrafında anlatıyor. 1918-1923 yılları arasında yaşanmış gerçek olaylara dayanan, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’da başlatılan milli mücadele, işgal altında bulunan İstanbul’da büyür. Bu süreçte kazandıkları futbol zaferleriyle moral bulan Türk halkı, bağımsızlık için ciddi bir direniş başlatır.

Uğur Can Biçer

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx