Şoför kural tanımadı… Köpeğiyle otobüse binmek isteyen kadını zorla indirdi

İstanbul Kağıthane’deki olayda bir kadın, hava sıcaklığı nedeniyle köpeğinin ayaklarının yanmaması için evine otobüsle gitmek istedi.

Şoförün engellemesiyle karşılaşan kadın, belediye yönetmeliğini ve daha önce bu tür engellemelerdeki örnekleri anlattı. Buna karşın Gültepe-Şişli Hattında çalışan şoför, İETT Hareket Amirliği’nin izni olması gerektiğini öne sürdü. Kadın, ağızlığı olan köpeğin seyahat engeli olmadığını hatırlatsa da şoför “Ben almıyorum.” dedi.

Tartışma, kadın ve köpeğinin araçtan inmesiyle sona erdi.

İBB’NİN YÖNETMELİĞİ NE DİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 Ekim 2022’de yaptığı değişiklikle birlikte, belediyeye bağlı toplu ulaşım araçlarında evcil hayvanların da seyahat edebileceği bildirildi.

Düzenlemedeki koşullar şöyle:

*Rehber Köpekler, günün her saati refakat ettikleri kişi ile birlikte sisteme kabul edilir.

*Küçük köpekler (5 kilodan küçük), tasma ve ağızlık takılı olmak şartı ile sadece kucakta taşınarak günün her saati seyahat edebilir.

*Orta boy ve büyük köpekler, (5 kilodan büyük) 07.00-10.00 ve 16.00-20.00 saatleri dışında tasma ve ağızlıkları takılı olmak şartı ile seyahat edebilirler. Kediler, özel tasarlanmış kedi çantaları, sepetler ya da kafesle taşınmak şartı ile seyahat edebilir.

*Küçük evcil kuş türleri kafeste taşınmak şartı ile istasyon ve araçlara kabul edilir.

*Rehber köpekler de sisteme girişine izin verilen tüm köpekler gibi uzunluğu 50 cm.’yi geçmeyecek bir tasma ve ağızlığı takılı olarak sahibi tarafından kontrol altında seyahat edebilir.

*Kedilerin okul çantası, pazar çantası, spor sırt çantaları, malzeme kutuları, koliler, el çantaları ve benzeri malzemeler ile taşınmasına izin verilmeyecek. Belirtilen koşullarda taşınmayan kedilerin tasmasıyla ve kucakta taşınsa dahi seyahatine izin verilmeyecek.

*Kafesler ve kafes dışında taşınıyor ise tüm köpekler, araç içerisinde zeminde ve sahibinin yakınında bulunacak. Kafesin hiçbir şekilde koltuklara konulmasına ve köpeklerin koltuklara oturtulmasına izin verilmeyecek.

*İşletme tarafından belirlenmiş “Köpekle Seyahat Kuralları”na aykırı davranışlar halinde, köpek sahipleri hakkında Türk Borçlar Kanunu 67-68. Maddeleri ve Türk Ceza Kanunu 177. Maddesi uyarınca gerekli yasal girişimlerde bulunulacak.

*Şahıslar, ekipmanlar ve kullanım alanlarının uğradığı her türlü zararın tazmininden ve hayvanların sebep olacağı kirliliğin (dışkı, idrar vb.) temizlenmesinden köpek sahipleri sorumlu olacak.

*Herhangi bir şekilde serbest kaldığında diğer yolculara zarar verebilecek yırtıcılar, sürüngenler, eklem bacaklılar, böcekler, primatlar, yabani kuşlar ile çiftlik hayvanları toplu ulaşım istasyon ve araçlarına hiçbir şekilde kabul edilmeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx