Prof. Dr. Uğur Şahin Kanser Aşısı İçin Tarih Verdi!

Covid-19’a aşı üreten firma BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, kanser aşısı için mRNA tabanlı ilaçlarını geliştirmeye devam ettiklerini ve onaylanmasını beklediklerini söyledi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Uğur Şahin, mRNA tabanlı ilk kanser ilaçlarını geliştirdiklerini söyledi.

Almanya’nın Bild am Sonntag gazetesine verdiği röportajda Şahin, “2025-2029 yıllarında tedavi edici yaklaşımlar için deneme verilerine sahip olmayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kanser aşısı için tarih veren Uğur Şahin, “İlk mRNA tabanlı kanser aşılarımızın 2030’dan önce onaylanmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında her kanser hastası için özel ilaç geliştirmeyi amaçladıklarını belirten Şahin, “Bunu yapmak için her hastanın kanser özelliklerini analiz ediyoruz ve bağışıklık sisteminin mümkün olduğunca çok sayıda tümör hücresini tanımasını ve yok etmesini sağlayacak olanları seçiyoruz” dedi.

Kanser için bir diğer ümit verici aracın antikor-ilaç konjugatları (ADC) olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin: ‘ADC’ler kemoterapiyi taşıyan antikorlardır. Kanda dolaşarak tümöre ulaşırlar ve orada kemoterapiyi hedefli şekilde serbest bırakırlar. Bu tedavinin önemi, katılımcıların önemli bölümünde tümörü çok hızlı şekilde küçültebilmesidir. Birkaç yıl içinde birçok kanser durumunda klasik kemoterapi yerine hedefe yönelik kemoterapi olarak giderek daha fazla ADC’nin kullanılacağından eminim’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx