Ölümlü Tesla kazasında sonuç açıklandı! Otopilot sistemi…

Reuters’in haberine göre dava, Tesla’nın kasıtlı olarak kusurlu bir Otopilot sistemine sahip arabaları gönderdiğini ve bu durumun Model 3 sahibinin ölümüne ve iki yolcunun ağır şekilde yaralanmasına yol açan bir kazaya yol açtığını iddia ediyordu.

Davaya göre, 37 yaşındaki Micah Lee, Tesla Model 3‘ünü Los Angeles dışındaki bir otoyolda saatte 65 mil hızla sürerken, aniden yoldan çıkıp bir palmiye ağacına çarptı ve aracı alev aldı. Lee kazada öldü. Reuters’in daha önceki bir raporuna göre, o sırada 8 yaşında olan ve kazada ağır yaralanan bir erkek çocuk da dahil olmak üzere hayatta kalan iki kurban, şirkete 400 milyon dolar artı cezai tazminat davası açtı.

Davacıların avukatları, Tesla’nın Lee’ye 2019 yılında tam otonom sürüş kapasitesine sahip olduğu faturalandırılan bir Model 3 satın aldığında kusurlu, “deneysel” yazılım sattığını savundu.

Ölümlü Tesla kazasında sonuç açıklandı! Otopilot sistemi…

Tesla’nın savunması böyle bir kusurun olmadığını ve davacıların avukatları tarafından aktarılan ve yönlendirme sorununu belirleyen bir analizin aslında teorik olarak mümkün olan sorunları aradığını savundu. Şirkete göre, bu analizin sonucunda bunun olmasını önleyecek bir düzeltme tasarlandı. Tesla, Lee’nin arabaya binmeden önce alkol tükettiğini gösteren testlere işaret ederek kazadan insan hatasını sorumlu tuttu ve o sırada Otopilotun kullanımda olduğundan emin olunmadığını savundu.

 Sonuçta jüri herhangi bir kusur olmadığını tespit etti ve Tesla aklandı. Tesla geçmişte Otopilot sistemi nedeniyle davalarla karşı karşıya kalmıştı ancak bu, ölümle sonuçlanan ilk dava oldu. Önümüzdeki aylarda diğer birkaç kişi için de duruşma yapılması planlanıyor ve bugünkü kararın diğer davaların gidişatını etkilemesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx