Lizzie İsimli Hintli Fil, Birinci Dünya Savaşı Sırasında Nasıl İngiltere’nin Endüstriyel Maskotu Olmuştu?

Lizzie isimli hintli fil, İngiltere’de makine ve mühimmatı şehirde taşımaya yardımcı oldu ve hurda metalin günlük teslimatlarıyla Sheffield’ın dökümhanelerini çalışır durumda tuttu. Bugünse bu güzel canlı hala anılmaya devam ediliyor. Gelin beraber bakalım.

Kaynak: https://www.thefactsite.com/sheffield…

Birleşik Krallık’ta, Sheffield, “Çelik Şehri” olarak bilinir.

Sheffield, çelik üretimi nedeniyle bu takma adı almıştır ve bu nedenle Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında Britanya’nın savaş çabaları için kritik bir şehirdir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Sheffield’da üretilen çelik miktarı, askeri-sanayi makinesi için hayati öneme sahipti.

Bu büyük çelik kalıplarını etrafta taşımak ise oldukça önemli bir parçasıydı.

1916 yılında, yerel Sheffield hurda tüccarı Thomas Ward’ın işi, Sheffield’ın dökümhanelerini ve çelik üreticilerini beslemek için kritikti.

Hükümet, bu dönemde ülkenin atlarının çoğunu Avrupa’da kullanmak üzere el koymuştu, bu yüzden Ward, arabasını şehirde çekmek için bir şeye ihtiyaç duyuyordu.

Bu ihtiyaç nedeniyle, Ward, Lizzie isimli fili Sheffield’ın Wicker Arches’ındaki William Sedgwick hayvanat bahçesinden kiraladı.

Lizzie, makine ve mühimmatı şehirde taşımaya yardımcı oldu ve hurda metalin günlük teslimatlarıyla Sheffield’ın dökümhanelerini çalışır durumda tuttu.

Zaman ile Lizzie, Sheffield çevresinde sıkça görülen bir canlı haline geldi.

Çoğunlukla şehrin sokaklarında, Sheffield’ın birçok tepesinde yürürken ve çelik fabrikalarını çalışır durumda tutmak için fabrikalara giderken görülüyordu.

Çelik fabrikalarında iken, keskin hurda metallerin ayaklarına zarar vermemesi için özel yapım deri botlar giydi.

Lizzie, hızla Sheffield’ın yerlilerinin kalbini kazandı. Onu her gün sıkı çalışırken gören insanlar, zamanla onu kendi aralarından biri olarak görmeye başladılar.

Lizzie, bazen biraz yaramazdı. Bir keresinde genç bir okul çocuğunun şapkasını yedi ve taze pişmiş bir turtayı hortumu ile çalarken yakalandı.

Kısa süre içinde Lizzie, Sheffield’da yerel bir ünlü haline geldi.

Büyük Savaş’ın sona ermesinin ardından, Lizzie’ye ne olduğuna dair birkaç farklı hikaye var.

Bazı hikayelere göre, Lizzie, savaştan sonra Thomas Ward için çalışmaya devam etti ve onun için çalışmayı bıraktıktan sonra bir çiftlikte yaşadı.

Diğer hikayeler ise onun Sedgwick’in hayvanat bahçesine geri döndüğünü ve bir sirke katıldığını, hatta efsanevi Bostock ve Wombwell sirki turuna katıldığını öne sürüyor.

Ama hala kesin bilinen bir gerçeklik yok.

Lizzie’ye ne olduğu bilinmese de, Sheffield üzerindeki etkisi unutulmadı.

Sheffield’ın çelik sanayisi, Britanya’nın cephane sanayisi için kritikti. 2016 yılında, Sheffield, Lizzie’nin onuruna en büyük halk sanat sergisini düzenledi.

1.6 metre boyundaki 58 farklı fiberglass fil, Sheffield’ın şehir merkezinde sergilendi.

Bu filler, şehrin her yerinde sergiledikten sonra 2016’nın Ekim ayında Sheffield Çocuk Hastanesini desteklemek için açık artırmayla satıldı.

Hizmetinden yıllar sonrasında bile, Lizzie’nin anısı ve mirası, Sheffield şehrinde özenle hatırlanıyor gibi duruyor.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx