Koloğlu derledi: En iyi Rock belgeselleri

Dizi sektörüne dair yaptığı kulis haberleriyle gündemden düşmeyen gazeteci Sina Koloğlu, Rock müzik tarihine ilişkin bir dizi belgesel derlediği bir yazı yayınladı. X hesabından müzik belgesellerinin bir uzmanlık alanı getirdiğini söyleyen Koloğlu, 15’ten fazla belgeseli listeledi. Koloğlu o listeyi takipçileriyle bu sözlerle paylaştı;

“Müzik belgeselleri ayrı bir uzmanlık alanıdır. Dünya tarihine damga vurmuş grupların mesela. Özel TV’lerin ilk günlerinde önemli konserler ara sıra da olsa, müzik belgeselleri ekrana gelirdi. Şimdi belgesel namına bir şey yok. Arada bir ‘Sting’ ve ‘Elthon John’ konseri veriyorlar!… Meraklılarına bir ‘izlenesi rock müzik tarihi’ üzerine belgesel demeti sunuyorum. İspanyol El Pais Gazetesi’nde yer aldı bu haber…

SİYAH MÜZİĞİN ÜZERİNE

Son olarak HBO Max’ta yer alan bir belgesel hayli ses getirdi “The Apollo Theater” belgeseli… 20. yy’da en iyi siyah müzik buradan çıktı.

FESTİVALLERİN BABASI; GLASTONBURY 2023

2023 yılında gerçekleştirilen festival 5 bölüm halinde Movistar+’ta. Son kez İngiltere’de sahne alan Elthon John, Cat Stevens, Guns N’Roses ve daha fazlası bu festival belgeselinde.

EFSANE BLUES’CU

John Mayall’ın Bluesbreakers ve Rolling Stones grubunun efsane gitarcısı Michael Kevin Taylor,’ Kaybolan Taşın Blues’u … ‘”Ladies & Gentlemen: The Rolling Stones”. İlk kez 1974’te piyasaya sürülen İngiliz rock grubu Rolling Stones’un yer aldığı bir konser filmi.

JANİS JOPLİN

2015 yapımı ‘Janis’ belgeseli, sahnede her şeyini ortaya koyan çilekeş kız klişesine açıklık getiriyor… (Filmin ve Movistar+’ta mevcut)

PUNK MABEDİNİN BELGESELİ

“At the Matinée” belgeseli New York’un punk mabedinde ve çevresinde gün boyunca yaşananların izini sürüyor. (Filminde mevcut)

LİVE AİD

Bundan 38 yıl önce düzenlenen yardım festivali… Joan Baez tarafından başka bir neslin Woodstock’u olarak tanımlanmıştı. İzleyenler için unutulmazdı, bir şeyler kırılsa bile… (Performansların 10 saatini içeren dörtlü DVD herhangi bir televizyon platformunda mevcut değil. 239 video halinde YouTube’daki resmi Live Aid kanalında yer alıyor.)

BU DÜNYADAN SYD BARRETT GEÇTİ

“Syd Barrett ve Pink Floyd’un Kökeni” belgeseli Psychedelic Rock’ın kilit figürlerinden birinin gizemlerini açıklamaya çalışıyor.(Movistar+)

FREDDİE MERCURY’NİN SAVAŞI

‘The Final Act’ belgeseli Queen’in solistinin kariyerinin ve Wembley’deki anma konserinin çok ötesine geçiyor: eşcinsellerin statüleri ve AIDS nedeniyle çok trajik yıllarda karşılaştıkları çifte ayrımcılığı inceliyor.(Movistar+) ‘Pop Gear’ Netflix’teki 1965 yapımı film, tarihe geçen bir pop-rock grubu nesliyle zamanda geriye doğru bir yolculuk. Beatles’ın canlı konser görüntüleri ve Animals, Herman’s Hermits, Nashville Teens, Peter and Gordon, Matt Monro, Billy J. Kramer and The Dakotas, The Honeycombs, The Rockin, Berries ve Spencer Davis Group…

PUNK YILLARI…

Alman film yapımcısı Wolfgang Büld, ekonomik kriz, sosyal huzursuzluk ve Thatcherizm’in arifesi olan 1970’lerin sonunda, canlı müzik sahnesini gözlemlemek için İngiltere’ye taşındı. Üçü de Netflix’te bulunan Punk in London (1977), Reggae in Babylon (1978) ve British Rock (1979) belgesellerini çekti.

THE POGUES OLAYI

‘Crock of Gold: Drinking with Shane MacGowan (Prime Video’da) adlı belgesel, İrlanda diaspora kültürünün önemli bir figürü Celtic Punk grubu The Pogues’un vokalistinin hikayesi…

JOHN LENNON’UN DEMOLARI

‘Now and Then’ adlı mini belgesel, John Lenon’un ölmeden önce McCartney’nin tamamlayacağını düşünerek, geride bıraktığı demoların hikayesine odaklanıyor. (Movistar +).

DAVİD BOWİE’NİN KODLARI

Moonage Daydream: David Bowie’nin, maskelerinin ötesindeki yaratıcının zihnine inen sürükleyici ve büyüleyici bir deneyim… (Apple TV+)

THE BAND’İN SON KONSERİ

The Band ardında sadece zamansız kayıtlar bırakmakla kalmadı, aynı zamanda Martin Scorsesse’i ölümsüzleştirmeyi de mümkün kıldı. Müziksever yönetmen, grubun 1976 Şükran Günü’nde San Francisco’da verdiği veda konserini filme aldı. Filmin adı ‘The Last Waltz’… Neil Young, Muddy Waters, Joni Mitchell, Van Morrison, Eric Clapton ve tabii ki Dylan gibi isimlerle sahneyi paylaştıkları seansı içeriyor.

BİR KÜLT GİTARCI

Elektro gitar ve onu çalan kült isimler arasına giren bir isim Jack White: Kneeling at the Anthem DC (Amazon Prime Video’da) adlı belgesel, grubuyla birlikte 2018 yılında Washington DC’de verdiği iki konseri kapsıyor.

1967 FESTİVALİ

‘Pink Floyd: Technicolor Dream’ belgeseli, Syd Barrett’ın grubunun damgasını vurduğu efsanevi 1967 festivalini yeniden canlandırıyor. 29 Nisan 1967’de Alexandra Palace‘ta (Londra), bir yeraltı dergisi olan International Times tarafından düzenlenen festival (Filmin’de mevcut).

KÜLTÜR MÜ YOKSA UYUŞTURUCU ETKİSİ Mİ?

1968 yapımı “All My Loving” belgeseli, pop yıldızlarını ve eleştirmenlerini bir araya getirerek, dönemin müzik hareketinin gerçekten bir kültür mü yoksa sadece uyuşturucu bağımlısı bir neslin boş zamanlarını değerlendirme biçimi mi olduğunu tartışıyor(Filmin ve Netflix).”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx