Jane Birkin kimdir?

14 Aralık 1946 Londra doğumlu Jane Mallory Birkin, çıkışını, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan 1967 yapımı ‘Blow Up’ filmiyle yaptı. 1968’de Alain Delon ve Romy Schneider ile birlikte Yüzme Havuzu filminde rol aldı.

1969’da eşi Serge Gainsbourg ile birlikte söylediği Je t’aime… moi non plus şarkısı ile tanındı. 1975’te ise Gainsbourg’un ilk filmi olan Je t’aime… moi non plus filmindeki rolü ile En İyi Aktris dalında Cesar Ödülü’nü kazanmıştı. Şarkı aslında Gainsbourg tarafından Brigitte Bardot’a yazılmıştı. Cinsel içeriği nedeniyle şarkı İtalya’da, İspanya’da ve İngiltere’de yasaklandı, buna rağmen büyük bir ticari başarı kazandı. 1970’lerin başında kızı Charlotte’un doğumu nedeniyle sinemaya ara verse de 1973’te DonJuan filminde Brigitte Bardot’un sevgilisi rolünde oynadı.

Birkin iki Agatha Christie filmi olan Death on the Nile ve Evil Under the Sun filmlerinde rol aldı ve Baby Alone in Babylone, Amours des Feintes, Lolita Go Home’un da içinde olduğu birçok albüm yaptı. 1992’de Victoires de la Musique ödüllerinde Yılın Kadın Sanatçısı ödülünü kazandı. Jane Birkin müzik ve sinema hayatı dışında göçmen hakları ve AIDS gibi konularda derneklerle çalışmalar yaptı. Bosna, Ruanda ve Filistin’i ziyaret ederek çocuklarla ilgilendi. 2001’de İngiliz Kraliyet Nişanı’nı kazandı.

1965’ten 1968’e kadar James Bond filmlerinin bestecisi John Barry ile evliydi. Kızları Kate Barry 1967’de doğdu. En büyük aşkı Serge Gainsbourg ile Slogan filminin setinde tanıştı. Yıllar boyunca birlikte hem müzik hem film yaptılar. 1980’de ayrılmalarına rağmen dostlukları devam etti. Bu ilişkiden kızı ünlü oyuncu Charlotte Gainsbourg doğdu. 1982’de de yönetmen Jacques Coillon’dan üçüncü kızı Lou Doillon dünyaya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx