İsrail güvenlik ihracatını durdurdu; Kolombiya Cumhurbaşkanı Petro, Auschwitz’i hatırlattı: Soykırımı desteklemiyoruz

T24 Dış Haberler

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, İsrail-Hamas savaşına dair açıklamalarının ardından İsrail’in Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararını, “İsrail ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız” diyerek karşıladı. Kararını duyuran Petro, İsrail Ordusu ve hükümeti için de, “Soykırımı desteklemiyoruz. Auschwitz ve Gazze’deki kıyım için ağlayacaklar” ifadelerini kullandı.

İsrail, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun, Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili yaptığı açıklama nedeniyle, Kolombiya’nın Tel Aviv Büyükelçisi Margarita Menjarez‘i Dışişleri Bakanlığına çağırdı. “Petro’nun İsrail’de şok etkisi yapan” açıklamalarının, antisemitizmi körüklediğini, İsrail devletinin temsilcilerine zarar verdiğini ve Kolombiya’daki Yahudi topluluğunun hayatını tehdit ettiğini belirten İsrail, Kolombiya’ya askeri ihracatı durdurduğunu açıkladı.

İsrail’in Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararına tepki gösteren Petro ise X hesabından açıklama yaptı.

TIKLAYIN – Kolombiya Devlet Başkanı İsrail’i eleştirmişti: Ülkeyle askeri ihracatı durduran İsrail, Tel Aviv Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

Petro, şunları kaydetti:

“İsrail ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız. Soykırımı desteklemiyoruz. Kolombiya Cumhurbaşkanı’na hakaret edilmez. Latin Amerika’yı Kolombiya ile gerçek anlamda dayanışma göstermeye davet ediyorum. Büyük Chaco savaşında olduğu gibi son sözü tarihin birikimi söyleyecektir. Ne Yair Klein ne de Raifal Eithan, Kolombiya’daki barışın tarihinin ne olduğunu söyleyemeyecek. Kolombiya’daki katliamı ve soykırımı onlar başlattı. İsrail halkından Kolombiya’daki barışa, Filistin ve dünya barışına yardım etmelerini talep ediyorum.”


Kolombiya’nın özgürlük simgelerini hatırlatan Petro, şöyle devam etti:

Petro’dan Filistin’e destek

Petro, 9 Ekim’de X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail’in Hamas’ın saldırısına cevap verme şeklini eleştirmişti.

İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşan Petro, şöyle demişti:

Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır.” ifadesini kullanmıştı.

Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

7 Ekim’de sabah saatlerinde Hamas, İsrail’e binlerce roket attı. Bu sırada Hamas militanları sınırı aşarak İsrail kontrolündeki topraklara girdi ve sokaklarda ateş açıldı. Rehin alınan İsrailliler, olası saldırıları önlemek için Gazze Şeridi’ne götürüldü. İsrail, saldırılar karşısında Hamas’a savaş ilan etti ve Gazze’ye füze yağdırmaya başladı. Ancak başlayan savaş, Orta Doğu için büyük sonuçlara gebe olabilir. Lübnan’da Hizbullah’ın varlığı, Suriye’de İsrail işgalindeki Golan Tepesi’ne saldırılması, İran’ın Hamas’a verdiği destek, savaşın daha da büyüyebileceği endişelerine sebep oldu.

İsrail’in Gazze’de giderek yoğunlaşan hava saldırıları sivil ölümler konusunda büyük endişe yaratırken, İsrail ordusu hava ve deniz saldırılarının ardından kapsamlı bir kara harekatına da başlamaya hazırlanıyor. İsrail’in kararıyla “tamamen abluka altına alınan” Gazze’ye su, gıda ve elektrik gönderilmiyor. 

Hamas-İsrail savaşında gün gün, dakika dakika tüm gelişmeler

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

Çatışmaların 2. günü | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ne düzenlenen saldırılarda ölü sayısı 413’e çıktı

Çatışmaların 3. günü | İsrail, Gazze Şeridi’ni “Tamamen abluka altına alma” emri verdi; Hamas merkezlerine “kapsamlı” saldırılar düzenlendiğini duyurdu

Çatışmaların 4. günü | Gazze Şeridi karanlığa gömüldü; Netanyahu, Hamas’a verilen karşılığın “yeni başladığını” söyledi

Çatışmaların 5. günü | İsrail gece boyunca Gazze’ye bomba yağdırdı; Netanyahu, “Hamas IŞİD’den kötü” dedi

Çatışmaların 6. günü | Netanyahu: “7 Ekim, Holokost’tan bu yana Yahudi halkının yaşadığı en kötü gün” dedi; İsrail Parlamentosu “acil durum” hükümetini onayladı

Çatışmaların 7. günü | İsrail, Gazze’de 1,1 milyon insanın tahliyesini istedi

Çatışmaların 8. günü | İsrail’in Gazze’ye yönelik kara harekâtı başladı; Hamas, elindeki 9 esirin öldüğünü açıkladı

Çatışmaların 9. günü | İsrail, Gazze’yi “havadan, karadan ve sudan” vurmaya hazırlanıyor; ABD bölgeye ikinci uçak gemisini gönderdi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx