İsrail-Filistin savaşı: Hamas’tan İsrail açıklaması, Rusya’dan da İsrail’e uyarı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 22. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

15.50: Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Filistinli sivilleri hedef almasına karşılık Zikim Askeri Üssü’nü bombaladıklarını duyurdu. Kassam Tugayları’ndan yapılan açıklamada, “Siyonistlerin sivillere yönelik katliamlarına tepki olarak, Zikim Askeri Üssü roketlerle bombalandı.” ifadelerine yer verildi.

RUSYA’DAN İSRAİL’E GAZZE UYARISI: ON YILLAR SÜRER

15.20: Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsrail’in Gazze’ye yönelik bombardımanının onlarca yıl sürebilecek bir felakete yol açma riski taşıdığını söyledi. Belarus devlet ajansı Belta’ya bir mülakat veren Lavrov, “Terörizmi kınamakla birlikte, rehineler de dahil olmak üzere sivillerin bulunduğu bilinen hedeflere karşı ayrım gözetmeksizin güç kullanıp bununla birlikte uluslararası hukuk normlarını ihlal ederek terörizme karşılık verilebileceğine kesinlikle katılmıyoruz.” dedi. İsrail’in vaat ettiği söze atıf yapan Lavrov, “Gazze’yi ve sivil nüfusunun çoğunu yok etmeden Hamas’ı yok etmek imkansız.” dedi. İsrail, Gazze’yi yok etmeden Hamas’ı bitireceğini söylüyordu. Lavrov, “İsrail’deki ve yurt dışındaki bazı politikacıların önerdiği gibi, Gazze yok edilir ve iki milyon insan sürgün edilirse, bu yüzyıllar olmasa bile on yıllar boyunca sürecek bir felakete yol açacaktır.” uyarısında bulundu.

14.52: Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ): “Gazze’deki Şifa ve Endonezya hastanelerinin çevresinin bombalanması ciddi anlamda endişe verici.”

14.17: Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim’den bu yanan İsrail’in saldırılarında vefat edenlerin sayısının 7 bin 703’e (3 bin 195’i çocuk, 1863’ü kadın) yükseldiğini açıkladı.

12.30: Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail saldırıları sonrasında Gazze’de ölen personel sayısının 53’e yükseldiğini duyurdu.

HAMAS: İSRAİL SALDIRISI BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANDI

11.00: Hamas, İsrail’in gece Gazze’ye üç yönden başlattığı kara saldırısında ağır kayıplar verdiğini ve saldırının başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Hamas tarafından yapılan açıklamada, “Düşman (İsrail), Filistin direnişinin birçok cephede hazırladığı pusuya düştü. Saldırıları püskürtmek için ‘Kornet’ ve ‘Yasin’ füzelerini kullandık. Düşmanın bir kez daha denemesini bekliyoruz. İşgal güçleri, yaralılarını ve ölülerini savaş alanından tahliye etmek için helikopterlerini kullandı.” denildi.

İSRAİL, TANKLARIN GAZZE’YE GİRİŞ GÖRÜNTÜLERİNİ YAYINLADI

10.37: İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde faaliyet gösteren güçlerinin görüntülerini yayınladı.

SABAH SALDIRILAR DEVAM ETTİ

10.00: İsrail ordusu sabah saatlerinden itibaren de Gazze’nin kuzeyini yoğun obüs atışlarıyla vurmaya başladı. Bölgede ara ara silah sesleri duyuluyor, İsrail’e ait savaş uçakları ve insansız hava araçları da uçuyor.

İSRAİL DÜN GECE 150 NOKTAYI VURDU

09.11: İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyinde Hamas’ın askeri kanadı İzeddin el-Kassam Tugayları’na ait 150 yer altı hedefin savaş uçaklarıyla bombalandığını iddia etti. Açıklamada, vurulan yerler arasında yer altı tünelleri ve altyapısı gibi hedefler olduğu, çok sayıda Kassam Tugayları mensubunun öldürüldüğü savunuldu. İsrail ordusu, dün akşam önce obüslerle, daha sonra da savaş uçaklarıyla Gazze’nin kuzeyine yoğun saldırılar başlatmıştı.

FİLİSTİN: ATEŞKES KARARI İSRAİL’E UYGULATILMALI

08.56: Filistin yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan “Gazze’de kalıcı insani ateşkes çağrısı” kararını memnuniyetle karşılarken, ülkelerin bu karara uyarak İsrail’i ateşkes ilan etmeye zorlamasını istedi. Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne, “120 ülkenin karar tasarısına onay vermesi, dünyanın, bu saldırılara, Filistin halkının tehcirine ve yeni bir Nekbe’ye (Büyük Felaket) karşı olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.

NETANYAHU’NUN DANIŞMANI: GAZZE ÇOK FARKLI BİR YER OLACAK

08.12: İsrail Başbakanı Netanyahu’nun danışmanı Mark Regev, yaptığı açıklamada, “Kara operasyonu bittiğinde Gazze çok farklı bir yer olacak. Hamas’a bedel ödeyecek.” dedi.

İSRAİL: ATEŞKES ÇAĞRISI ALÇAKÇA

07.56: İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda alınan kararla 120 ülkenin Gazze’de acil, kalıcı ve sürekli bir insani ateşkes çağrısında bulunmasıyla ilgili olarak “alçakça çağrı” ithamında bulundu. “BM Genel Kurulu’nun alçakça ateşkes çağrısını açıkça reddediyoruz.” ifadesini kullanan Cohen, Hamas’ı ortadan kaldırmayı planladıklarını savundu.

“EN YOĞUN SALDIRI BOMBARDIMANI”

07.23: İsrail ordusu, 22 gündür yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni gece gündüz bombalıyor. Gazze’nin her bölgesini hedef alan İsrail saldırıları, dün akşam bölgenin kuzeyinde yoğunlaştı. İsrail ordusu, ilk olarak dün akşam saatlerinde obüs saldırılarıyla Gazze’nin kuzeyindeki Beyt Hanun Mahallesi’ne saldırdı. Obüs saldırılarının ardından İsrail ordusu, Beyt Hanun başta olmak üzere Gazze’nin kuzeyini havadan bombaladı. Patlama sesleri, İsrail tarafındaki Sderot şehrine kadar ulaşırken, bölge sakinleri, İsrail’in dün akşam yaptığı saldırıların 7 Ekim’den bu yana düzenlenen en yoğun bombardıman olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx