Hazine binası için kritik deneme

YIKILMA tehlikesi nedeniyle boşaltılan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Ankara’daki 24 katlı gökdeleni için hazırlanan son teknik inceleme raporu da kötü geldi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) son raporunda, zayıf zemin üzerine oturan binada çatlaklar oluştuğu, binanın kendi yükünü taşıyamaz hale geldiği, uzak depremlerden dahi etkilendiği bildirildi.

‘AĞIRLIĞI TAŞIMAKTA ZORLANIYOR’

Binanın deprem testine tabi tutulmasını öneren ODTÜ, bu testlerin sonucuna göre tamamen yıkılması ya da güçlendirme çalışması yapılması yönünde nihai kararın verilebileceğini rapor etti. Yerleştirdiği 63 adet deformasyon, çatlak, eğim ve sıcaklık ölçer cihazlarıyla 2016 yılından bu yana binayı takip eden ODTÜ, raporunda binanın boşaltılmasını istemiş ve boşaltma süreci başlatılmıştı.

ODTÜ, yeni yayımladığı son raporunda boş binada deprem testleri yapılmasını önererek şu tespitlerde bulundu: “Devam eden deformasyonlar, plak ve mermer kaplamaların yüksek ağırlığı, zayıf zemin, uzak depremlerden etkilenmesi, güçlendirilmiş elemanların bile hasar görmesi, depremlerde muhtemel hasar beklentisi, tekrarlanan alarmlar, sürekli yaşanan yapısal sorunlar, devam eden sünme etkisi ve kendi düşey ağırlığını taşımada zorlanması sebebiyle deprem performansının da düşük olacağı yönünde beklenti vardır. Ancak, gerekli malzeme, zemin testleri, üç boyutlu sonlu eleman modelleme ve güncel yöntemlere göre deprem performansı değerlendirmesi sonrasında yapılacak fizibilite çalışması ile kesin sonuca varılabilir.”

1.000 personel 4 kuruma dağıtıldı

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı’nın Çalışma, Ulaştırma ve Dışişleri bakanlıklarıyla Sayıştay’a komşu olan 100 metrelik gökdeleninde çalışan 1.000’i aşkın personeli 4 kuruma dağıtıldı. Bakan Mehmet Şimşek ve üst düzey personelin bir bölümü eski ismi Maliye Bakanlığı olan binaya taşındı. Geri kalan personel ise Türkiye İstatistik Kurumu gökdeleni ile Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Milli Piyango İdaresi (MPİ) binalarına gönderildi. Hazine binasında kalan son birimin de önümüzdeki günlerde taşınacağı öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx