HaberTürk, anasayfadaki “yazarlar” bölümünü kaldırdı: Yeni temalar arasında politika ve öne çıkan bazı isimler yok

T24 Medya

Kurucuları arasında olan Fatih Altaylı’nın geçen haftalarda ayrıldığı, siyasi köşe yazılarına son verildiği konuşulan HaberTürk’ün anasayfa bölümünde yazarların isimlerinin yer aldığı bölüm kaldırıldı. İnternet sitesinin ilk sayfasına, yalnızca bazı yazarların yer aldığı bir bant eklendi. 

29 Mayıs’tan beri köşe yazısı yayınlamayan HaberTürk’ün internet sitesinde yazarların olduğu bölüme dair değişime gidildi. 

Anasayfanın sağ alt kısmında, bütün köşe yazarlarının isimlerinin yer aldığı sekme tamamen kaldırıldı. Bunun yerine, Kemal Öztürk, Abdurrahman Yıldırım, Nagehan Alçı, Oray Eğin, Güntay Şimşek, Ayşe Özek Karasu, Esin Öğet, Mehmet Açar, Serdar Ali Çeliker’in isimlerinin yer aldığı bir bant eklendi. 

Yeni konulan bantta, köşe yazarlarının hangi tema üzerine yazacağı da belirtilirken, siyasi yazılarıyla öne çıkan Serdar Turgut, Kübra Par, Muharrem Sarıkaya, Nihal Bengisu Karaca, Bülent Aydemir yer almadı. Tarihçi Murat Bardakçı da konulan bantta yer almayan isimlerden oldu. 

Sitenin üst kısmında yer alan “Yazarlar” sekmesi kaldırılmazken, bu sekmedeki yazarların köşelerine yeni yazıları eklenmedi. 

Nagehan Alçı: Türk basını dönüşümün arifesinde, öncülüğünü Ciner Medya yapıyor…

HaberTürk’te güncel politika ile ilgili köşe yazıları yazan ve siyaset programlarındaki yorumculuğu ile de öne çıkan Nagehan Alçı, “Geçmişten günümüze Türk basın tarihinde köşe yazarlığı” temasıyla ilk yazısını yazdı. Alçı, yazısında geçen günlerde hayatını kaybeden Sabah yazarı Mehmet Barlas‘ın köşe yazarlığını kaleme aldı.

Alçı, ‘yeni dönemde’ HaberTürk’te yazacağı köşe yazıların çerçevesi hakkında da şu bilgileri paylaştı:

“Benim sevdiğim tabirle Türk basını ya da daha güncel ismiyle Türk medyası veya en eskilerin deyimiyle Türk matbuatı 2023 yaz aylarına girerken yine önemli bir değişim ve dönüşümün arifesinde… Bu değişimin öncülüğünü Türkiye’nin şu an tek merkez medyası olma niteliğini taşıyan Ciner Medya yapıyor… Ne mi o değişim? Ben bugünden itibaren üç yazı boyunca bunu anlatmaya çalışacağım. Geçmişten bugüne Türk basınının dönüm noktalarını ve köşe yazarlığı modelinin değişim evrelerini size bu yazı dizisinde aktarmaya gayret edeceğim.” 

Ne olmuştu?

HaberTürk, Show TV, Bloomberg HT gibi öne çıkan medya organlarının bağlı olduğu Ciner Medya’nın satılacağına ilişkin iddialar, kurucuları arasında olan Fatih Altaylı’nın da ayrılmasıyla güçlenmişti. HaberTürk’ün de içinde bulunduğu Ciner Medya’nın geçtiğimiz günlerde Mehmet Cengiz’e satılacağı iddia edilmiş, HaberTürk söz konusu iddiayı yalanlamıştı. 

Gazeteci İsmail Saymaz, HaberTürk’ün bir süre köşe yazısı yayımlaması üzerine, “Habertürk’ün internet portalında siyasi köşe yazılarına son verildi. Köşe yazarları siyaset dışı konularda kalem oynatabilecek. Habertürk TV de siyasi tartışma programlarına son verebilir. Habertürk yazarları bu programlarda yer almayabilir” demişti.

Gazeteci Ertuğrul Özkök de hafta sonu kaleme aldığı yazısında “Fatih Altaylı’dan sonra Serdar Turgut, Nihal Bengisu Karaca, Kübra Par ve Kemal Öztürk’ün de yazılarına da son verildiğini” belirtmişti. Özkök, Oray Eğin ve Nagehan Alçı‘nın ise siyaset dışı konularda yazacağını ifade etmişti. 

TIKLAYIN – Özkök: HaberTürk köşe yazarlarını işten çıkarıyormuş, bazılarının siyaset dışı yazması istenmiş

TIKLAYIN – İsmail Saymaz: Habertürk’ün internet portalında siyasi köşe yazılarına son verildi, kanalda da siyasi programlar sona erebilir

TIKLAYIN – HaberTürk’ten Ciner Medya’nın satılacağı iddiasına yalanlama

TIKLAYIN | Fatih Altaylı HaberTürk’ten ayrıldı: Bundan böyle, medyada kimseye patron diyecek gücüm takatim yok

 
 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx