Erdoğan’ı eleştiren Wilders’in planları suya düştü

Kasım ayında yapılan seçimlerde sürpriz yaparak oy oranını çok ciddi bir şekilde artıran ve başbakan olmaya bir adım daha yaklaşan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders istediğini elde edemedi.

Partisi PVV ile hükümet görüşmeleri ni sürdüren Wilders dün gece merkez sağda konumlanan Yeni Sosyal Sözleşme Partisi lideri Pieter Omtzigt ile görüştü. Fakat Wilders görüşmeden eli boş ayrıldı.

Omtzigt koalisyon hükümetine katılmayacaklarını fakat dışarıdan destek verebileceğini söyledi. Parti yetkilileri Wilders’in bütçe programını da mercek altına alırken, tutulamayacak sözler verildiğini ve buna dahil olmayacaklarını söyledi.

Wilders ise görüşmeden sonuç çıkmamasından sonra sosyal medya hesabından verdi veriştirdi. Wilders, “İnanılmayacak kadar çok hayalkırıklığına uğradım. Hollanda bu kabineyi istiyor ve Pieter Omtzigt görüşmemize rağmen havlu atıyor. Bunu hiç anlayamıyorum” dedi.

Kasım ayında yapılan seçimlerde oyların yüzde 26’sını alan Wilders ve partisi PVV’nin hükümet kurmak için önceliği bulunurken görüşmelerin tıkanmış olması ise süreci uzatıyor.

Kıdemli bir parti yetkilisi, “Üç olasılık var: Wilders liderliğinde sağcı bir hükümet; İşçi Partisi-Yeşiller ittifakıyla kurulacak bir hükümet ya da yeni bir seçim. Bunlardan herhangi birinin nasıl gerçekleşebileceğini göremiyorum” dedi.

Wilders’in İslam ve göçmen karşıtı açıklamaları Hollanda siyasetinde büyük tepki çekmişti ve birçok parti Wilders’in bu yaklaşımının tehlikelerine parmak basmıştı. Omtzigt daha önce Wilders’in Kuran’ın yasaklanması ve camilerin kapatılmasının anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.

TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMDEN SONRA ERDOĞAN’I ELEŞTİRMİŞTİ

Aşırı sağcı bir tutumda olan Özgürlük Partisi’nin kurucusu olan ve Hollanda siyasetinde uzun yıllardır aktif olarak yer alan Wilders, Türkiye’de geçen ay yapılan seçimlerin ardından çok sert ifadeler kullanmış ve hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hem de Erdoğan’ın seçmenini eleştirmişti. Wilders, Hollanda’da yaşayıp Erdoğan’a oy verenlere de tepki göstermişti.

Özellikle Twitter’dan çok sert ifadeler kullanan Wilders, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın fotoğrafını paylaşarak açıklamalarda bulunmuştu. Wilders, “İşte İslami iktidar buna benziyor. Erdoğan, Arap İslamcılar ve Türkiye dışında yaşayan seçmenin desteğiyle seçimi kazandı. Tutsaklık ve diktatörlük yeniden görevde” dedi.

Wilders açıklamalarını, “Birçok Türk vatandaşı ihanete uğramış ve güvensiz hissediyor. Onların özgürlük ve laiklik arayışında onlara mutlaka destek olmalıyız” sözleriyle sürdürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx