Emekliye müjde ne olacak? İşte masadaki 3 seçenek… Gözler Erdoğan’ın yapacağı açıklamada

Kabine toplantısının sıcak gündem maddesini, İsrail ile Filistin’deki Hamas Örgütü arasındaki çatışmalar, İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonları oluşturacak. PKK’ya karşı yürütülen operasyonlar da Kabine toplantısının önemli gündem maddelerinden birini oluşturacak.

EN ÖNEMLİ BAŞLIK

Toplantı gündeminde, kitleleri ilgilendiren önemli başlık ise emekliler ile ilgili olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantı sonrası emekli memurlarla ilgili yapılan yasal çalışmayla ilgili bilgi verecek.

KRİTİK KONULAR

Toplantıya ilişkin detayları CNN TÜRK Muhabiri Nisan Korkmaz ise aktardı.

CNN TÜRK Muhabiri Nisan Korkmaz’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: Öncelikli başlık şüphesiz İsrail ve Filistin olacaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin 4. Olağanüstü Kongresi’nde itidal çağrısında bulundu. Erdoğan, “Tüm tarafları itidalle hareket etmeye gerilimi daha tırmandıracak fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada ise, ‘Derin bir endişeyle karşılıyoruz. Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz. Şiddet eylemlerinin ve buna bağlı tırmanmaların kimseye bir fayda sağlamayacağını vurguluyor, tarafları itidalle hareket etmeye ve fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz.’ İfadeleri kullanıldı. Süreçle ilgili son gelişmelerin de kabine toplantısında masaya yatırılması bekleniyor.

TERÖRLE MÜCADELE

Türkiye’nin terörle mücadelesi davam ediyor. Terör örgütüne yapılan operasyonlar da masaya yatırılacaktır. Bir kez daha kararlılıkla mücadele çağrısı yapılması bekleniyor. Bu zaman kadar atılan adımlar ile bundan sonraki adımların da değerlendirilmesi bekleniyor. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in de son detayları paylaşması bekleniyor.

‘EMEKLİ ÇALIŞMASINI BAKANLIK YAPIYOR’

Milyonlarca kişiyi emeklilerle ilgili çalışma ilgilendiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bu yıl sonuna doğru özellikle emekli memurlarımızın maaşlarıyla ilgili şu anda bakanlığımız çalışmasını yapıyor ve ilk kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi de inşallah emekli memurlarımıza açıklayacağız” demişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan sosyal medya hesabından konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Işıkhan, ‘Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, müjde olarak verdiği işçi, memur ve Bağ-Kur emeklilerimiz ile ilgili çalışmayı kabine toplantısı sonrası milletimizle paylaşacak.’ dedi.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPACAK

Bu açıklamalar sonrası gözler kabine toplantısı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarına çevrildi.

MİLYONLARCA EMEKLİYİ İLGİLENDİRİYOR! İŞTE MASADAKİ ÜÇ SEÇENEK

Peki emekliye ek zam düzenlemesi tüm emeklileri kapsayacak mı? Emekliye zam düzenlemesinin SSK, Bağ-Kur ve emekli sandığı dahil olmak üzere tüm emeklileri kapsaması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı sonrası emekli zammı için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçe çalışmalarını yürüttü. Masada emeklilerle ilgili 3 seçenek var. İşte detaylar…

BİRİNCİ MADDE:

Emekliye ek zam (En düşük emekli maaşı düzenlemesi)

İKİNCİ MADDE

yıla özel Cumhuriyet ikramiyesi

ÜÇÜNCÜ MADDE

Seyyanen zam

En düşük emekli maaşı 2023 yılında 3.500 TL’den 7.500 TL’ye yükseltildi. Bu rakamın 10 bin TL’ye yükseltilmesi en güçlü seçenek olarak masada bulunuyor.

Taban aylıkların artırılmasının yanında bir diğer formül seyyanen zam oldu. Burada bütün emeklilerin maaşlarına yine 2.000-3.000 TL civarında bir artış yapılması masada bulunuyor.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş şu ifadeleri kullandı: “Burada üç seçenekle Kabine toplantısına giriliyor. İki seçenek çok daha fazla ön planda çıkıyor. Bunlar emekliye zam ve ikramiyedir. Seyyanen zammı zayıf bir ihtimal olarak düşünebiliriz. Bunların içerisinde emekliye zam yapılması noktasında ciddi bir kamuoyu baskısı oluşmuş durumda.

‘EMEKLİLERİN BİRİNCİ TERCİHİ ZAM’

16 milyon emeklinin yüzde 60’ının en düşük emekli maaşını elde ettiğini düşündüğünüzde emekliye zam seçeneği emeklilerin birinci tercihi. İşin Hazine ve bütçe tarafına baktığımızda ikramiye seçeneği ile ilerlemek ve 3 aylık dönemde yani ocak dönemine kadar olan emeklilerin kayıplarını ikramiye ile telafi etmek bir çözüm olabilir.

Bu iki seçenekten hangisi sonuç olarak çıkar diye sorulacak olursa ben ihtimali yüzde 50, yüzde 50 olarak görüyorum. Her ikisi de sonuç olarak çıkabilir. Ben bütçeden dolayı 100. yıl itibarıyla bir ikramiye ile sorunun çözüleceğini, 2024 yılı Ocak ayında ise ciddi bir çalışma yapılarak daha öncesinde hayal kırıklığı yaşamış olan emeklilerin bu hayal kırıklığının giderileceği kanaatindeyim.

KABİNE ÖNCESİ BEKLENTİLER NELER?

Bu ciddi anlamda konuşuluyor. Burada 2 bin TL’ye yükseltilen dini bayramlarda alınan ikramiye söz konusuydu. Emekli maaşlarına temmuz döneminde yapılan zam beklentileri karşılamadığı için ikramiye tutarı yükseltilecektir. 2 bin TL ile 5 bin TL arası bir rakam konuşuluyor. Belki 5 bin TL’nin üzerinde bir ikramiye verilmesi söz konusu olabilir. Böylece herhangi bir zam yapılmadan ikramiye verilmesi seçeneği emeklilere yansıtılabilir. Düzenleme Kabine toplantısının ardından netleşecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx