El Salvador’da seçim: Oyların üçte biri sayıldı, Bukele ‘zafer’ ilan etti

Orta Amerika ülkesi El Salvador, meclis üyeleri, devlet başkanı ve yardımcısının belirleneceği seçim için dün sandık başına gitti. Devlet Başkanı Nayib Bukele, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, kendi rakamlarına göre, oyların yüzde 85’inden fazlasını aldığını, mecliste de 60 sandalyeden 58’ini kazandıklarını söyledi.

Bukele, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “Rakamlarımıza göre Devlet Başkanlığı seçiminde oyların yüzde 85’inden fazlasını, mecliste de 60 milletvekilinin en az 58’ini kazandık. Dünyanın tüm demokratik tarihindeki rekor” ifadelerini kullandı.

SANDIK ÇIKIŞ ANKETİ: BUKELE’YE DESTEK YÜZDE 87

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Devlet Başkanı Bukele ‘zafer’ açıklaması yapmış olsa da ülkede henüz oyların yüzde 31’i sayılmış durumda. Açıklanan ilk sonuçlara göre, Bukele yüzde 83 ile seçimi birinci sırada götürüyor. Ülkede sandıklar yerel saatle 17.00’de kapanırken, Bukele bundan yaklaşık 2 saat sonra seçimleri kazandığını ilan etti. CID Gallop’un yaptığı bir sandık çıkış anketi de seçimde yüzde 87 oy alacağını öngördü.

Açıklanacak resmi seçim sonuçlarının da bu yönde olması halinde, Nayib Bukele yaklaşık son yüz yıl içinde yeniden seçilen ilk El Salvador Devlet Başkanı olacak.

‘ADAYLIĞI ANAYASAYA AYKIRI’ ELEŞTİRİSİ

El Salvador’da Yeni Fikirler Partisi’nin devlet başkanlığı için aday göstermesinin ardından Eylül 2023’te ikinci 5 yıllık dönemi için yarışacağını duyuran Devlet Başkanı Nayib Bukele, ülkede devlet başkanlığında ikinci kez adaylığın anayasaya aykırı olduğu eleştirileriyle karşı karşıya kalmıştı. Ancak Meclis, anayasal tartışmalara rağmen Devlet Başkanı Bukele’nin tekrar aday olması için izne ayrılmasını kabul etmişti.

Ülkeyi son 20 yıldır yöneten iki merkez partinin (FLMN ve ARENA) icraatlarını sert dille eleştiren Bukele, seçim kampanyasında organize suç ve yolsuzlukla mücadelenin yanı sıra yoksulluğu ve gelir adaletsizliğini önleme vaatlerini öne çıkarmıştı. Bukele, seçim kampanyasında sıklıkla, dünyada en yüksek cinayet oranına sahip El Salvador’da başkanlık yarışını kazanmaması durumunda ‘çetelere karşı savaşın riske atılacağını’ savunmuştu.

İlk dönem devlet başkanlığına 1 Haziran 2019’da seçilen 42 yaşındaki Bukele, ülkede suç oranlarının düşürülmesi amacıyla 27 Mart 2022’de bir aylığına olağanüstü hal ilan etmiş, daha sonra bu karar her ay yenilenmişti. Halihazırda ülke nüfusunun yüzde 1’inin tutuklu olduğu tahmin ediliyor, bu durumun sürdürülebilir olmadığı eleştirileri yapılıyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx