CHP’li Güzelmansur: Günlük 10 milyon metreküp Karadeniz gazı üretilecekti, ne oldu?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’de devam eden bütçe görüşmelerinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Albayrak’a günlük 10 milyon metreküp Karadeniz gazı üreteceklerine dair sözü neden yerine getiremediklerini sordu.

Türkiye’nin Karadeniz gazı da dahil aylık üretiminin sadece 110 milyon metreküp olduğuna dikkat çeken Güzelmansur, “Haziran 2022’de Karadeniz’de doğal gaz bulunduğunun müjdesini verdiniz. Nisan 2023’te ‘Müjdeler olsun, Karadeniz doğal gazını devreye aldık. Günlük 10 milyon metreküp yani aylık 300 milyon metreküp doğal gaz üreteceğiz’ dediniz. Buna göre, mayıs ayından itibaren ülkemizin aylık doğal gaz üretiminin 300 milyon metreküpün üzerinde olması gerekiyor ancak verilere göre, baktığımızda, bu rakamı göremiyoruz. Mesela, son açıklanan eylül ayı verilerinde ülkemizin doğal gaz üretim miktarı sadece 110 milyon metreküp. Karadeniz gazında günlük üretim neden söz verdiğiniz 10 milyon metreküpün çok gerisinde? Siz yanlış mı bilgilendirildiniz yoksa siz mi vatandaşa yanlış bilgi verdiniz?”

Bakan Albayrak ise günlük 10 milyon metreküp doğalgaz üretiminin sadece bir hedef olduğunu belirterek Güzelmansur’a şöyle yanıt verdi: “İnşallah, ifade ettiğim gibi hedefimiz ilk fazla üretimi 10 milyon metreküpe çıkarmak daha sonra da 40 milyon metreküpe çıkarmaktır. İnşallah bunu da çıkaracağız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx