Bu Yapay Zeka Coinleri, Büyük Duyurularla Fırladı!

Kripto para piyasası, önde gelen yapay zeka şirketlerindeki çığır açan gelişmelerin etkisiyle hareket etti. Özellikle hafta sonu yapay zeka coinleri için önemli bir artışa tanık oldu. Ralli, Elon Musk ve ChatGPT’nin arkasındaki geliştirici OpenAI’ın yönetim kuruluna Sam Altman’ın potansiyel dönüşü de dahil olmak üzere endüstri liderlerinden gelen önemli duyurularla teşvik edildi. İşte detaylar…

Yapay zeka coinleri neden yükseldi?

Pazar günü Elon Musk, bir şirketler topluluğu olan X Corp’un hissedarlarına açıklama yaptı. Musk, yeni kurulan yapay zeka girişimi xAI’de %25’lik önemli bir hisseye sahip olacağını açıkladı. Grok sohbet robotu için testlerin başlamasıyla xAI’yi çevreleyen heyecan arttı. Ardından, çok sayıda kopya token yaratılmasına yol açtı. Başka bir yükseliş faktörü de, Sam Altman’ın sürpriz bir şekilde görevden alınmasının ardından OpenAI yönetim kuruluna geri dönmesiyle ilgili spekülasyonların ortaya çıkması oldu. Durum belirsizliğini korusa da, raporlar eski Twitch CEO’su Emmett Shear’in bu pozisyonu üstlenebileceğini gösteriyor.

Yaşanan kurumsal drama rağmen, yapay zeka tokenlarına yönelik yükseliş eğilimi daha da güçlendi. Piyasa bu gelişmelere olumlu yanıt verdi. Zira önemli yapay zeka coinleri için kayda değer artışlar vardı. Bittensor’un TAO’su %4,2’lik bir artış kaydederek geçtiğimiz hafta %77’lik kayda değer bir yükselişe imza attı. Ocean Protocol’ün OCEAN’ı, Fetch AI’ın FET’i ve SingularityNet‘in AGIX’i de dahil olmak üzere diğer tokenlar, son 24 saat içinde %16’ya varan kazançlar elde etti. Böylece Bitcoin gibi büyük kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi.

AI anlatısı devam edecek mi?

Yapay zeka coinleri sektörü bütün olarak yaklaşık %8 artarak kripto yatırımcıları için önemli getiriler sağladı. CoinGecko’nun verilerine göre, büyük hacimli yapay zeka tokenları son 24 saat içinde %16’lık bir artışla %41’lik etkileyici bir yükselişe tanık oldu. Özellikle, küçük sermayeliler arasında ImgnAI’nin IMGNAI’si %40’lık kayda değer bir sıçrama yaşadı. Yapay zeka tokenlerinin yükselişi, 2022’nin sonlarında kripto piyasası gözlemcileri arasında ilgi gördü. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi bu, OpenAI’ın ChatGPT ve Dall-E’yi halka açmasıyla aynı zamana denk geldi. Bu uygulamaların kripto para birimleri veya Blockchain ile doğrudan bağı olmayan geleneksel yazılımlar olmasına rağmen, önümüzdeki yıllarda yükseliş için potansiyel bir anlatı olarak görüyor.

Sam Altman’ın yapay zeka patlamasının yüzü olan OpenAI’a potansiyel geri dönüşünü çevreleyen belirsizlikler olsa da, raporlar bu gelişmelerin yapay zeka coinleri ivmesini azaltamadığını ve yapay zeka odaklı kripto para piyasasındaki esnekliği ve iyimserliği yansıttığını gösteriyor. Yatırımcılar ve meraklılar, hızla gelişen bu sektörde daha fazla ilerleme kaydedilmesini sabırsızlıkla bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx