Biden, hastalığını gizleyen ABD Savunma Bakanı Austin’i görevden almayacak

Yılbaşındaki planlı bir ameliyattan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle bir hafta hastanede yattığını herkesten gizleyen 70 yaşındaki ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, geçen cumartesi yaptığı açıklamada bu gizliliğin “tüm sorumluluğunu” üstlendiğini belirtti.

Olayın ardından ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Senatör Roger Wicker, Pentagon Başkanı’nı söz konusu tıbbi gelişmeyi derhal kongre ile paylaşmamakla suçladı.

ABD’li bir yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD Başkanı Joe Biden Austin’in sağlık durumundan ancak perşembe akşamı haberdar oldu.

Austin yaptığı yazılı açıklamada, “Kamuoyunun uygun şekilde bilgilendirilmesini sağlamak konusunda daha iyisini yapabilirdim. Daha iyisini yapacağıma söz veriyorum. Fakat şunu söylemek gerekli: Bu benim tıbbi prosedürümdü ve açıklama konusundaki kararlarımın tüm sorumluluğunu üstleniyorum” ifadelerini kullandı.

Pentagon, Austin’in neden tedavi gördüğüne, bilincini kaybedip kaybetmediğine ya da hastaneden ne zaman taburcu olacağına dair bir bilgi vermedi.

Beyaz Saray’dan bir yetkili, Austin’in Biden tarafından görevden alınmasının planlanmadığını ancak bakanın son birkaç günde bilincinin açık olup olmadığı konusunda bilgisi olmadığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx