Avrupa’nın en eski ayakkabısı bulundu

İspanya’nın güneyindeki Cueva de los Murciélagos mağarasında bulunan tarihi ayakkabılara yapılan inceleme sonucu, otlardan yapılmış bu sandaletlerin yaklaşık 6 bin yıllık olduğu ortaya çıktı. Bu bulgu, sandaletleri ‘Avrupa’nın en eski ayakkabısı’ yaptı.

Ayakkabılar aslında 19’uncu yüzyılda Endülüs bölgesindeki mağarayı kullanan madenciler tarafından bulunmuştu. O dönemde bulunan 76 kalıntı, yeni teknolojilerle yeniden incelendi ve bu objelerin daha önceki tahminlerden yaklaşık 2 bin yıl daha eski olduğu ortaya çıktı.

İNCELENEN BAZI OBJELERİN 9 BİN YILLIK OLDUĞU ANLAŞILDI

Mağaradaki düşük nem ve soğuk rüzgarların ayakkabıların bozulmasını engellediği tahmin edilirken, analiz edilen diğer objeler arasında sepetler ve bazı aletler de yer aldı.

Çalışmayı yürüten ekipten María Herrero Otal, bulunan objelerin, Avrupa’nın güneyinde şu ana kadar bulunmuş ‘bitki lifinden yapılma, en iyi şekilde korunmuş materyaller’ olduğunu söyledi. Herrero Otal bu objelerin, tarih öncesi toplulukların yeteneklerini gösterdiğini de ekledi. İncelenen bazı objelerin 9 bin yıllık olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

AYAKKABILAR CİLALI TAŞ DEVRİ’NDE YAPILMIŞ

Araştırmacılar yaklaşık 6 bin yıllık sandaletlerin yapımında farklı türlerden otların kullanıldığını, deri ve kirece de rastladıklarını söyledi. Ayakkabıların yapıldığı dönem Cilalı Taş Devri’ne (Neolitik dönem) denk geliyor. 2008 yılında da Ermenistan’da bir mağarada yaklaşık 5500 yıllık olduğu tahmin edilen deri ayakkabılar bulunmuştu.

Araştırmacılar ayakkabıların bulunduğu İspanya’daki mağaraya ilk kez 1831’de yarasa gübresi toplayan arazi sahibinin ulaştığını, ondan yaklaşık 20 yıl sonra da bu mağaranın madenciler tarafından kullanıldığını belirtti. Madenciler mağaradaki bir geçitte mumyalar, sepetler, tahta aletler ve altın bir taç bulmuştu. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx