Atatürk Dizisini Yayınlamama Kararı Bugün Meclis’te Görüşülüyor! Disney’in Lisansı İptal Mi Edilecek? ‘TBMM’ye de Çağıracağız!’

Disney Plus’ın ‘Atatürk’ dizisini yayınlamama kararı, TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda görüşülecek. Komisyonun bugünkü toplantısında Disney Plus’a lisans iptali, kınama, para cezası, reklam yasağı gibi cezalar değerlendirilecek. Disney yöneticileri de komisyonda sorulara yanıt verecek.

Disney Plus’ın ‘Atatürk’ dizisini yayınlamama kararı, bugün TBMM Dijital Mecralar Komisyonu’nda görüşülecek. Komisyon Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, komisyonlarında, lisans iptali, kınama, para cezası, reklam yasağı gibi konuların değerlendirileceğini söyledi. Meclis’te grubu bulunan partilerin milletvekillerini dinleyeceklerini anlatan Yayman, Disney Plus’a da söz hakkı vereceklerini kaydetti.

Oy birliğiyle kınama kararı çıkarmayı temenni ettiklerini aktaran Yayman, “Çünkü Cumhuriyetimizin 100. yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında Disney Plus’ın kararını asla kabul etmiyoruz, doğru bulmuyoruz. Ben, daha önce de ifade ettim, gerekirse lisans iptali teklifini getireceğiz. Gerekirse kınama, gerekirse para cezası verilmesi ve reklam yasağının getirilmesi dahil bütün bunları mütalaa edeceğiz” diye konuştu.

Yayman, kendisini özgürlük alanı olarak tanımlayan ve dijital ağlarda ifade özgürlüğünü savunduğunu dile getiren mecraların, bir milletin sembolü ve pek çok millete ilham kaynağı olan lider Mustafa Kemal hakkında böyle bir karar vermesini de tasvip etmediklerini, kınadıklarını söyledi.

Yeişafak’tan Uğur Duyan’ın haberine göre, platformda dizisi yayınlanan ya da film çeken, bağlantısı olan sanatçıların bu konudaki sessizliğinin de manidar olduğunu belirten Yayman, “Atatürkçülük adını kullanan, Atatürk’ün fotoğrafının arkasına saklanan sözde aydınların, sözde sanatçıların turnusolünün olduğu bir olayla karşı karşıyayız. Bunu doğru bulmuyoruz ve TBMM açılır açılmaz komisyonumuzun ilk toplantısı bu kararı mütalaa etmektir. Ayrıca biz Disney Plus’a da söz hakkı vereceğiz. Onları da TBMM’ye çağıracağız. Bu kararlarının gerekçesi nedir, baskı mı yapıldı, birileri talimat mı verdi? Dijital ağlar bir talimatla mı hareket ediyor? Bunlara cevap hakları var” ifadelerini kullandı.

YERLİ İÇERİKLERİ KALDIRDI

Geçen yıl Türkiye’de yayın hayatına başlayan Disney Plus platformu, 2023 yılı içerisinde Aras Bulut İynemli’nin başrolünde yer aldığı “Atatürk” dizisini yayınlayacağını açıklamıştı. Ağustos başında sürpriz bir kararla yerli içerikleri kaldıran platform, “Atatürk” dizisini de yayınlamama kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx