Anzer balından daha faydalı: Türkiye’de üretiliyor… İlaç olarak kullanılıyor

Sivas kent merkezine uzaklığı 151 kilometre olan Divriği ilçesi tarihi dokusunun yanından balıyla da adından söz ettiriyor. Sanayi kuruluşlarının olmadığı ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan endemik bitkileri içinde barından Divriği ilçesi balıyla da adeta şifa dağıtıyor. Yaklaşık 3 bin çiçek florasından toplanan özleri içinde barından Divriği balı bir çok hastalığa da iyi geldiği belirtilirken dünyada sadece Rize’nin Anzer yaylasında üretilen Anzer balıyla da çiçek florası bakımından adeta yarışıyor. Divriği balı yaklaşık 3 bin çiçek florası özünden üretilirken Anzer balı ise 5 bine yakın çiçek florası özünden üretiliyor. Sabahları aç olarak tüketilen Divriği Balı, antibiyotik özelliği sağlıyor. Pankreas ve Karaciğer üzerindeki insülin salınımını dengeleyen Divriği balı mide, bağırsak ve sindirim sisteminizdeki yaraları iyileştiriyor, kan şekerini düzenliyor. Bu nedenle Divriği Balı ‘ Bal değil şifa olarak’ anılıyor.

“DİVRİĞİ BALI; 2 BİN 500 İLA 3 BİN ARASINDA ÇİÇEKTEN TOPLANAN BİR BALDIR”

Bal hakkında bilgiler veren Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Divriği balının 2 bin 500 ila 3 bin arasında çiçekten oluşan bir bal olduğunu belirterek, “Divriği özel bir yer. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası başta olmak üzere konakları, hanları, hamamları, köprüleri, bedesteni, arastası ile özel bir ilçedeyiz. Bunların yanında turizmde etkili olan gastronomi dediğimiz bir akım başladı. Bizim de markamız Divriği balı ve Divriği kuru kaymağı. Bal neden önemli ve insanlar balı neden tüketmeli? Önce onu anlatmak istiyorum. Divriği’nin rakımı 900’den başlar 3 bine kadar çıkar. Bu da kademeli mevsim ve çiçek florasının yoğunluğuna yol açar. Divriği balı; 2 bin 500 ila 3 bin arasında çiçekten oluşan bir baldır. Aslında bal değil bir ilaçtır” dedi.

“BU BÖLGENIN BAL ÜRETİMİ AÇISINDAN KORUNMASI VE DÜNYA PAZARINA AÇILMASI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Bölgenin bal üretimi açısından korunması ve dünya pazarına açılmasının çok önemli olduğuna değinen Başkan Gök, “Bu balı sabah aç karnına bir kaşık tüketirseniz balın kendi özelliğinden dolayı antibiyotik etkisi görürsünüz. Mide, bağırsak ve sindirim sisteminizdeki yaraları iyileştirir, kan şekerinizi düzenler. Pankreas ve Karaciğer üzerindeki insülin salınımını dengelediği için sağlıklı bir gıda almış olursunuz ve kendi vücudunuza fayda sağlamış olursunuz. 2 bin 500’ün üzerinde bitkiden bal yaptığı için ilaçtır. Bu balın kıymetli olmasının bir diğer nedeni de sanayi yoktur burada. Dolayısıyla yediğiniz tamamen doğal baldır. İnsanların hastasına, yaşlısına yedireceği balı da Divriği’den alınmasını öneriyoruz. Biz belediye olarak Divbal’ı tescilledik. Gerçekten bal yemek isteyen tüm hemşerilerimize, tüm dünyaya bu balı tanıtacağız ve satacağız. Bal florası Yozgat’tan başlar ve Hakkâri’ye kadar uzanır. Malatya’dan aşağı indiğinizde sanayi ve tarımsal kimyasallar bulaştığı için doğru bal üretilemez. Bu bölgenin bal üretimi açısından korunması ve dünya pazarına açılması çok önemlidir. Çünkü balımız çok kaliteli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx