ABD’de bir araç Çin Konsolosluğu’na girdi, polisin vurduğu şüpheli öldü

ABD’nin San Francisco kentinde bir sürücü Çin Konsolosluğu’na aracıyla daldı. San Francisco polisinin vurduğu araç sürücüsünün hayatını kaybettiği açıklandı.

Reuters’ın haberine göre, olaya ilişkin açıklama yapan polis, araç sürücüsünün kimliğinin ve olayın sebebinin henüz netlik kazanmadığını söyledi. Olayda başka bir yaralı olup olmadığıyla ilgili bilgi paylaşılmazken, sürücünün aracıyla konsolosluğun altındaki vize ofisine girdiği bildirildi. San Francisco Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Kathryn Winters, “Çarpışmanın yaşandığı anda vize ofisinde kaç kişi olduğunu bilmiyorum” dedi.

ŞÜPHELİ KALDIRILDIĞI HASTANEDE ÖLDÜ

Aracın Çin Konsolosluğu’na girmesinden saatler sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Polis Sözcüsü Winters, “Polis memurları olay yerine geldiğinde aracı Çin Konsolosluğu’nun lobisinde dururken buldu. Polisler, içeri girdi, şüpheliyle temasa geçti ve polislerin de karıştığı bir çatışma yaşandı. Şüphelinin daha sonra hastanede hayatını kaybettiği bildirildi. Bu, açık ve etkin bir soruşturma” bilgisini paylaştı.

Polisin soruşturmayı ABD Dışişleri Bakanlığı ile koordinasyon halinde yürüttüğünü aktaran polis sözcüsü, “Şu anda verebileceğimiz çok az bilgi var” ifadelerini kullandı.

‘OLAY YERİNDEKİ KİŞİLERİN GÜVENLİĞİNE CİDDİ TEHDİT OLUŞTURDU’

Çin’in San Francisco’daki diplomatik misyonu da olayla ilgili açıklama yaparak “Kimliği belirsiz bir kişi, aracını şiddetli bir şekilde konsolosluğun belge salonuna sürerek çalışanların ve olay yerindeki kişilerin güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturdu ve konsolosluğun tesis ve mülküne ciddi bir zarar verdi” dedi. Konsolosluk, ‘saldırıyı şiddetle kınadıklarını’ belirterek ‘olayla ilgili sorumluluğu gözetme hakkının saklı olduğunu’ bildirdi.

Olayın ardından konsolosluğun sertifika salonunun 10 Ekim itibarıyla geçici süreyle kapalı kalacağı açıklanırken, ABD Dışişleri Bakanlığı, Reuters’ın olayla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx