ABD Dışişleri Bakanı beş ayda altıncı kez İsrail’de

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Blinken ile Netanyahu baş başa görüştükten sonra heyetlerarası görüşmeye geçildi.

Görüşmede; İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi, İsrail istihbarat teşkilatı MOSSAD’ın Başkanı David Barnea, İsrail iç istihbarat servisi Shin Bet Başkanı Ronen Bar, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ve diğer üst düzey yetkililerin de bulunduğu ‘savaş kabinesi’ üyeleri de yer aldı.

ATEŞKES GÜNDEMİ

Görüşmelere ilişkin detay verilmezken heyetler arasında, Hamas ile İsrail arasında arabulucular yoluyla dolaylı yapılan esir takası ve ateşkes müzakerelerinin konuşulması bekleniyordu.

Filistinli kaynaklar, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde her biri 45 gün sürecek, 3 aşamalı esir takası ve ateşkes öngören planı kabul ettiğini bildirmişti.

İsrail Başbakanlık Ofisi ise müzakere edilen esir takası ve ateşkese ilişkin Hamas’ın yanıtının Katar aracılığıyla Mossad’a iletildiğini ve kapsamlı biçimde değerlendirildiğini duyurmuştu.

Diğer yandan İsrail basını, Antony Blinken ile İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi arasında öngörülen baş başa görüşmenin iptal edildiğini yazdı.

Söz konusu ziyaret ayrıca Blinken’ın İsrail-Filistin çatışmasının başlamasından bu yana 6. İsrail ziyareti oldu. Blinken son olarak ocak ayı başında İsrail’e gelmişti.

Blinken bu seferki Orta Doğu turunda ilk olarak Suudi Arabistan ile görüşmüş, dün ise Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile bir araya gelmişti.

Blinken’ın İsrail’in ardından Filistin ve Katar’a da gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx