1700 yıllık Roma yumurtasının içinde sıvı bulundu

İngiltere’nin Buckinghamshire kontluğunda bulunan 1700 yıllık yumurtanın içerisinde sıvı olduğu tespit edildi. İçerisinde sıvı barındıran yumurta, 2010 yılında Aylesbury’de yapılan bir kazı sırasında keşfedildi. O dönemde bunun ‘gerçekten eşsiz bir keşif’ olduğunu söyleyen uzmanlar, yeni veriler ile beraber yumurtanın sahibi olan kuşla ilgili yeni bilgilere erişmeyi umuyor.

‘TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ’

Oxford Üniversitesi Arkeolojisi Bölümü’nden Edward Biddulph, bunun, İngiltere’de Roma dönemine ait tek sağlam yumurta olduğunu olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Yumurtanın içinde sarısı ve beyazı bulunuyor. Yüzyıllar boyunca içerisindeki sıvının sızmasını beklerdik ancak hala orada. Bu yumurta, türünün tek örneği olabilir.”

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen kazı sırasında arkeologlar, ‘güçlü bir koku’ yayan 4 adet yumurta bulmuş ancak 3 tanesi kırılmıştı. Yumurtalar ile beraber hasır bir sepet, deri ayakkabılar ve hayvan kemikleri de bulunmuştu.

‘MAYALAMA İÇİN KULLANILAN BİR ÇUKUR’

Yumurtaların keşfedildiği yerin ‘mayalama için kullanılan bir çukur olabileceğini’ dile getiren Biddulph, şu ifadeleri kullandı: “Burası Roma yolunun yanında ıslak bir alandı. Yumurtalar oraya adak adak olarak yerleştirilmiş de olabilir.”

Uzmanlar, adak adamak için kullanılmaya başlamadan önce çukurun, milattan sonra ikinci yüzyıldan üçüncü yüzyıla kadar, bira mayalamak için kullanıldığını söylüyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx