Twitter’ın sahibi Elon Musk, sitenin mavi kuşunu uçurdu ve yerine X harfinden oluşan logo koydu

Nil Göksu Urgancıoğlu yazdı

Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk’ın X takıntısını anlamak için geçmişe dönüp, daha önce hayata geçirdiği şirketler ve onlara verdiği isimlere bir bakmak gerek.

Musk yıllar önce kurduğu bir şirkette ilk kez aslında X harfini kullandı. 1999 yılında çevrimiçi bankacılık hizmeti X.com’u kurdu.

Daha sonra X.com, 2000 yılında rakip Confinity Inc. ile birleşti ve adı PayPal olarak değiştirildi.

2017’de “X.com” url’sini PayPal’dan geri satın aldı ve alan adının “büyük bir manevi değere sahip olduğunu” alımdan hemen sonra bir Tweet atarak duyurdu. Şimdi, web tarayıcınıza “X.com” yazarsanız, yakında X olacak olan Twitter ana sayfasına yönlendirileceksiniz.

X BAŞKA ŞİRKETLERİNDE DE VAR, MESELA: SPACEX

Teknoloji şirketi Zip2’yi 1999’da 307 milyon dolara ve PayPal’ı 2002’de 1,5 milyar dolara satarak ilk servetini elde ettikten sonra, evren Musk için sınırlı gelmeye başladı. Gözünü uzaya dikti.

PayPal’ı sattığı yıl, kendi uzay uçuş şirketi Space Exploration Technologies Corp.’u kurdu. İsmi daha sonra SpaceX olarak kısaltıldı.

TESLA ‘X’

Musk (2003’te başladığı) elektrikli otomobil şirketinin adını ünlü bilim insan ı Nikola Tesla’dan esinlenerek Tesla koysa da, sonuna bir X dokunuşu yapmadan duramadı. Artık arabanın S, 3, X ve Y modelleri var.

ÇOCUĞUNUN ADINA BİLE X EKLEDİ

2020’de Musk ve o zamanki partneri sıradışı şarkıcı Grimes, çocuklarını kucağına aldığında tüm kamuyonu verdikleri isimle şaşırttı. Bebeğin adı şuydu: X Æ A-12

Ancak çift, yasal sözleşmeleri ihlal ettiği gerekçesiyle sonra adın yazılışını X AE A-XII olarak değiştirmek zorunda kaldı. Çünkü Kaliforniya yasası, doğum sertifikalarındaki adların “İngiliz dilinin 26 alfabetik harfini” kullanması gerektiğini zorunlu kılıyor, ancak kesme işaretleri ve kısa çizgilere izin veriliyor.

Gerçek adı Claire Boucher olan Grimes, oğlunun adının X kısmının cebirdeki “bilinmeyen değişken” anlamına geldiğini anlattı. Bu arada, Æ, “Ai’nin (aşk ve/veya Yapay zeka) elf yazımı” anlamına gelir ve sondaki A-12, görünüşe göre çiftin “favori” uçağı olan Lockheed A-12 keşif uçağına bir selam niteliğinde.

Artık ayrılmış olan çift çocuklarından sadece “Küçük X” olarak bahsediyor.

YAPAY ZEKA ŞİRKETİNDE DE X VAR

Musk geçtiğimiz günlerde xAI adlı yeni bir şirket kurduğunu duyurdu. Web sitesine göre amacı basit: “Evrenin gerçek doğasını anlamak.”

San Francisco Körfez Bölgesi merkezli yeni girişim, daha önce OpenAI, Google, Microsoft ve Tesla’da çalışmış bir grup üst düzey yapay zeka araştırmacısını işe aldı.

PEKİ NEDEN X?

Musk’ın asıl amacı X isimli bir ‘’her şey uygulaması’’ yaratmak. Twitter’a tahsis ettiği url olan X.com ise, bu uygulamanın ana sayfası olacak.

Bu konudaki örneği ise Çin’de yaygın kullanılan WeChat. Bu uygulamayı kullananlar pek çok şeyi tek bir portal üzerinden yapıyor:

İletişim kurmak, haberleri okumak, bir şeyler satın almak, kiranızı ödemek, doktorunuzla randevu ayarlamak ve hatta cezaları ödemek.

Musk, Twitter’ın yerine “X”i seçme nedenini şu sözlerle açıkladı: “Bizi benzersiz kılan her şey,i içimizdeki kusurları somutlaştıran bir şey istiyorum.’’

Mektubun bir dizi farklı manevi, kültürel ve matematiksel anlamı vardır – bunlardan herhangi biri veya tümü, mektuba ömür boyu sürecek hayranlığını bildirmiş olabilir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, X cebirde “bilinmeyen değişkeni” ifade eder. Elbette aynı zamanda çarpmanın da simgesidir ve dilbilimde “fonetik bukalemun” olarak bilinir – bu, birkaç farklı sesi çoğaltmak için kullanıldığı anlamına gelir.

Aynı zamanda bir şeyin sonunu – ya da ölümü – simgeleyen olarak da bilinir – bir kurukafa ve çapraz kemik amblemindeki X’i ya da çizgi filmlerde ölülerin gözlerine çizilen haçları düşünün.

Aynı zamanda bir hatayı veya iptali veya olumsuz olanı ifade eder ve uzun süredir Şeytan için okült bir sembol olarak kabul edilmiştir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx